• Twitter Ojca Św

 • Radio RDN

 • gość niedzielny

 • wiara.pl

 • Caritas Diecezji Tarnowskiej

Pielgrzymkia do Ziemi Świętej - WAŻNE INFORMACJE !!!

Wyjazd pielgrzymów do Ziemi Świętej rozpocznie się w piątek

Mszą św. o 21.00. Następnie autokar odjedzie spod Bazyliki

na lotnisko około 21.30. Prosimy o punktualność

i przypominamy o konieczności zabrania paszportów.

 

 

Ziemia Święta szerzej zobaczona – 13-20 Października 2017

 ABC Pielgrzyma

 

W drogę ku Ziemi Świętej….

 

Drodzy…

Już wkrótce wyruszymy w drogę śladami Mistrza z Nazaretu. Zanim jednak zaczniemy naszą pielgrzymkę, pozwolę sobie przekazać kilka informacji. Mam nadzieje, że okażą się przydatne, zaś czas który nas czeka, będzie dla każdego pełen radości, pokoju i dobra. Mam nadzieję, że w Ziemi Świętej uda się nam odpocząć, zobaczyć dużo ciekawych i pięknych miejsc i oczywiście – mam nadzieję, że uda się nam też umocnić naszą wiarę. A zatem….

 

 1. W hotelu…

Będziemy mieszkać w solidnym hotelu w Betlejem, w których jest miła obsługa i smaczne jedzenie. Jest to hotel chrześcijański. Uwaga o tym, iż to hotele chrześcijańskie jest dla mnie bardzo ważna. Mieszkając bowiem w Ziemi Świętej u chrześcijan (ale także idąc do chrześcijańskich restauracji, sklepów itd.), wspieramy i pomagamy przez to chrześcijanom w Ziemi Świętej. Jest to dla mnie bardzo ważne – chrześcijanie bowiem w Ziemi Świętej żyją w niezwykle trudnych warunkach. Stąd też niezwykle ważnym dla nas by ich wspierać. Jedną noc spędzimy w Nazarecie – aby zaoszczędzić czasu na niepotrzebne dojeżdżanie do Galilei.

W hotelu zasadniczo są pokoje dwu/trzyosobowe. W pokojach klimatyzacja, łazienka, TV, codziennie świeże ręczniki. W hotelu jest internet bezprzewodowy, jest też możliwość skorzystania z komputera na miejscu. Odnośnie pokojów i hotelu – warto pamiętać, iż codziennie wczesnym rankiem będziemy wyruszać w drogę – powrót późnym wieczorem. Nie będziemy „siedzieli” w pokojach, w hotelu – nie taki bowiem jest nasz cel.

W hotelu posiłki są czyste, obfite i smaczne. Śniadanie i obiadokolacja są zawsze w formie otwartego bufetu. Jestem pewien, iż nikt nie będzie głodny. Do śniadania podawane są napoje: woda, sok, herbata i kawa. Do obiadokolacji – podana będzie czysta woda. Inne napoje do obiadokolacji można zamawiać u kelnerów – trzeba sobie dokupić (soki, coca-cola, sprite etc. – ok. 3$).

 

 1. Wylot i bagaż

Na lotnisku musimy być minimum trzy godziny przed terminem wylotu. Paszport musi być ważny minimum pół roku od daty dnia powrotu! (bardzo ważne). W paszporcie nie może być wiz i stempli Libańskich i Syryjskich (inne pieczątki i wizy mogą być).

W bagażu podręcznym (do 5 kg) nie można mieć żadnych niebezpiecznych i ostrych rzeczy. Również kosmetyki i im podobne rzeczy, proszę mieć w bagażu głównym (do 20 kg). Natomiast koniecznie do bagażu podręcznego proszę zabrać leki – tzw. konieczne (czyli takie, które musimy regularnie przyjmować). Do podręcznego bagażu zabrać ładowarki, kamery, telefony, aparaty fotograficzne, pieniądze i dokumenty.

Nie zabierajmy rzeczy zbędnych – warto zastanowić się i policzyć ile mamy dni i czego będziemy potrzebować.

Bagaż główny proszę podpisać danymi swojego miejsca zamieszkania. Proszę też napisać numer telefonu (najlepiej komórkowy).

Co zabrać?:

- bielizna osobista (według potrzeb i uznania)

- zasadniczo spodnie za kolana; bluzki, koszule – czy też podkoszulki – trzeba jednak pamiętać, że do kościołów, meczetów, synagog – musimy mieć ubiór stosowny.

- wygodne buty. Można zabrać sandały. Warto zabrać też klapki gumowe (do hotelu pod prysznic, czy też aby mieć na plaże)

- nakrycie głowy, krem z filtrem.

- Dobra czekolada, dobre ciastko, batonik, coś na słodko, czy np. kabanos nigdy nie są złe. Można zawsze zabrać sobie do przegryzienia w południowy czas – czy też, jeśli kogoś zmorzy głód. Niektórzy mówią, że warto zabrać sobie cukierki (chodzi tu o landrynki, twarde cukierki – tzw. miętówki) – są dobre na czas jazdy autobusem – do miejsc gdzie jest klimatyzacja (poprawiają nawilżenie gardła).

- Można zabrać ze sobą także leki typu: wapno, magnez, potas, witaminy, coś na powstrzymanie biegunki, czy też na pobudzenie do wypróżnienia. Ale to już według własnego uznania i potrzeb. (oczywiście proszę nie zapomnieć o swoich własnych – regularnie przyjmowanych lekach – leki konieczne dla zdrowia proszę umieścić w bagażu podręcznym!).

- koniecznie zabrać strój kąpielowy – będzie czas miłej i zdrowej kąpieli w Morzu Martwym.

 

 

 1. W Ziemi Świętej…

W Ziemi Świętej można się czuć bezpiecznie. Miejsca które będziemy nawiedzać są bezpieczne i pewne.

Cena wyjazdu obejmuje wszystkie opłaty i koszty hoteli, wstępów i opłat. Wystarczy zatem mieć tylko pieniądze na swoje potrzeby. Koniecznie trzeba mieć pieniądze, by kupić sobie wodę – pamiętać trzeba, że codziennie trzeba będzie pić min. 2 litry wody. Odwodnienie – to najpoważniejszy problem pielgrzymów. Inne pieniądze – to już tylko na nasze potrzeby – pamiątki, jeśli będziemy mieli ochotę wyjść wieczorem do miasta, wejść do restauracji, by skosztować lokalnych atrakcji. I tu już trudno komukolwiek doradzać ile zabrać kieszonkowego. Jedni bowiem kupują wino z Kany Galilejskiej (butelka to koszt ok. 10-15 $), różańce z drzewa oliwkowego (koszt od 2-10$), krzyżyki czy inne dewocjonalia. Inni chcą kupić sobie coś bardziej trwałego i pamiątkowego (złoty krzyżyk jerozolimski to koszt ok. 50-70 $), srebra (krzyżyk jerozolimski to koszt ok. 15-20$). Piękne są obrazy, stare ikony (bo i takie rzeczy można kupić)… Można wieczorem wybrać się na słodycze arabskie. Na wszystko będzie czas. Zasadniczo wszędzie można płacić dolarami (lepszy przelicznik niż Euro). Można także mieć kartę płatniczą, ale lepiej i bezpieczniej posługiwać się gotówką (karta to taka trochę rezerwa).

Przykładowe ceny: Butelka wody mineralnej – ok. 1-2$; kawa esspreso – ok. 2-3$; owoce – od ok. 5$ i więcej za kg; różaniec z drzewa oliwnego – ok. 2$ i więcej; małe ikony – od ok. 30$; butelka wina z Kany Galilejskiej – 10-15$; kadzidło – ok. 20$; kremy, błoto, kosmetyki z Morza Martwego – od 20$ i wyżej.

Codziennie w południowy czas będzie można kupić sobie coś do zjedzenia - będzie można skosztować potraw typowo arabskich – palestyńskich. Średnio kosztują one ok. 10 $.

 

Rzecz jasna można mieć ze sobą aparat fotograficzny, kamerę. Na lotnisku – wszystkie te rzeczy i ładowarki, proszę mieć w bagażu podręcznym. Prąd w Izraelu 220V, gniazdka – wtyczki – jak w Polsce. Odnośnie telefonów komórkowych – proszę włączyć roaming.

 

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości jestem do dyspozycji

Moje telefony:

w Polsce: +48 601974379

w Izraelu 00972542164389

mój email: piotr.labuda@i24.pl

 

Z Bogiem

ks. Piotr Łabuda

 

 

 • Kalendarz imienin
  22 Października 2017r.Imieniny obchodzi:
  Haliszki, Lody, Przybysłąwa
 • RENOWACJA FRESKÓW!

 • PPT Grupa 16.

 • Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego

 • V Synod Diecezji Tarnowskiej

 • Diecezja Tarnowska

 • Mała galeria